Sztuka ruchu oraz kontaktu z ciałem

Sztuka ruchu oraz kontaktu z ciałem
3 lipca 2020 Mikołaj Tesla
In EDUKACJA, ZDROWIE

Co odnalazłam w sobie poprzez ruch? Gdzieś tam… czuję, że czegoś potrzebuję. Czego? Nie wiem… może ćwiczeń? Robię pierwszy krok… potem drugi i kolejny. Za każdym razem po gimnastyce odczuwam takie radosne rozluźnienie, czasem odkrywam różne mięśnie w ciele, przestają mnie boleć plecy i ten błogi spokój.

I tak po każdym treningu, postrzeganie siebie nabiera innego wymiaru.Kim jestem?

Co czuję? Jestem ciałem? A może nim nie jestem? O co chodzi? To tylko ćwiczenia.

Uczę się, że kontrola i precyzja ruchu polega
na zdobywaniu świadomości ciała. Umysł steruje mięśniami w jakimś stopniu, ale wielu rzeczy ma się jeszcze nauczyć. Zauważam oddech, który zaczyna płynąć do brzucha, przepony, pleców, klatki piersiowej aż w końcu pojawia się w całym ciele, nawet z zewnątrz wnika przez skórę.

Czuję jego delikatność, jakby mnie unosił, jakbym leciała na latającym dywanie, czuję się bezpiecznie, choć czasem prowadzi mnie również w miejsca , które były niedostępne do tej pory. Po drodze spotykam emocje, które objawiają się w moim ciele. Zauważam, że są różne. Nie oceniam ich, obserwuje je i pozwalam im, by się rozpuściły w przestrzeni. To dopiero przygoda! Coraz częściej moje ruchy nabierają płynności, opór znika. Płynę jak rzeka.

Moje ciało zamienia się w wodę. Już wiem, że obserwując ciało mogę jemu nadawać rytm. Precyzja, dokładność i podążanie za ciałem staje się czymś naturalnym. Zaczynam się czuć właścicielem ciała, obdarzam go troską, zrozumieniem, a nawet prowadzę ciekawe dialogi. Ciało jest moim partnerem. Odpowiada na moje pytania.

Czuję czego potrzebuje, a czego nie. Jestem jak drzewo. Siła i moc jest we mnie.

Pień drzewa to moje centrum, to tam tkwi prawdziwa siła od środka. Stopy to korzenie, które wniknęły w głąb ziemi, a czubek głowy dotyka nieba. Pojawiła się wiara w siebie, miłość i zrozumienie. Już wiem kim jestem.

Do tej pory moja przygoda z Pilatesem jako instruktor była na salach w klubach Fitness.

Duża grupa uczestników po kilku sesjach ćwiczeń ma takie same odczucia jak ja na początku mojej przygody z tą gimnastyką. Obecna sytuacja zmusiła mnie do próby przeniesienia zajęć z sali do internetu.

Stworzyłam na portalu Facebook grupę Relaksacyjne Warsztaty Pilates i prowadzę zajęcia w domu dla wszystkich chętnych. Po kilkudziesięciu sesjach Live czytając komentarze uczestników jestem mile zaskoczona, że dla wielu ćwiczących jest to porównywalne do zajęć na sali.

Bo nie ma znaczenia, gdzie jesteś, jeżeli podążasz zgodnie z zasadami techniki Pilatesa to odkryjesz świadomość ruchu, a składa się na niego osiem zasad:

 1. Oddech.
 2. Kontrola
 3. Koncentracja.
 4. Centrum (Środkowanie).
 5. Precyzja.
 6. Ciągły Ruch.
 7. Izolacja.
 8. Wytrwałość.

Sztuka ruchu oraz kontaktu z ciałem

Mikołaj Tesla

Powiązane artykuły

 • Sztuka ruchu oraz kontaktu z ciałem
 • Mikołaj Tesla
 • Share
 • Powiązane artykuły